top of page

iCard Aşı ve PCR Testi
takip modülü

icard asi.png
free-corona-virus-icon-3131-thumb.png

Günümüz şartlarında firmaların salgının ofislerden uzak tutulabilmesi için aldığı aşı ve PCR testi takibi önlemlerinde iCard ayrıcalığı ile kolaylık sağlayabilmek adına otomatik takip modülünü sizler için geliştirdik.  iCard'ın ayrıcalıklı kullanıcıları bu özel modül ile günlük bir çok ek iş yükünden kurtulabilecek ve kontrolün sistem tarafından yapılması nedeniyle daha güvenli bir geçiş kontrole sahip olabilecekler. 

Çalışma prensibi

iCard Aşı ve PCR modülü çalışma prensibi aşağıdaki gibidir. 

Sistem çalışmaya başladığı andan itibaren birbirleri ile ilintili iki detayı takip etmektedir. 

1. Personelin aşı olup olmadığı,

2. Aşı olmayan personel için de PCR testinin (firmanızca belirlenecek) süresinin geçip geçmediği. 

Henüz; Sağlık Bakanlığı tarafından aşı ve PCR testleri ile ilgili firmalara online veri transferi (API) verilmemektedir. Bu nedenle aşı kartı ve PCR testlerinin firmanız sorumluları tarafından yerinde yapılması gerekmektedir. 

Aşısı olan personel için; aşı ile ilgili evrak/kartların kontrol edilmesi sonrasında yetkili kişinin iCard yazılımına personel için "Aşı var" kutucuğunu işaretlemesi yeterlidir. iCard artı bu işaretlemenin yapıldığı kişiye (durumu değişmediği sürece) girişlerinde geçiş hakkı verir ve artık PCR testi istemez. 

Aşısı olmayan personel için; yetkili kişi iCard yazılımında "Aşı yok" kutucuğunu işaretlemesi sonrası; PCR Testi bölümü aktif hale gelir. (Bu bölümün çalışabilmesi için öncesinde "Ayarlar"da PCR testinin firmanız için kaç gün geçerli olduğunu belirlemeniz gerekir.)

 

PCR Testi olan personelin evrak/kartları ilgili yetkili tarafından kontrol edildikten sonra, yazılıma girişi yapılır. Bunun sonucunda iCard uygulaması verilen izin süresince kişilerin geçişine izin verir. 

PCR Test süresinin bitmesi halinde sistem personelin geçişine izin vermez ve bir mesaj ile personele "PCR testinizin süresi X gün geçtiği için geçiş yapamıyorsunuz.Lütfen yeni test yaptırınız" mesajı ile telefonları üzerinden bilgi verir.

iCard Aşı & PCR testi Ayarlar ekranı

ekran4.jpg

PCR testleri birden fazla yapıldığı için; ayrı bir tabloda aşağıdaki detaylarda loglanır. Her yeni kayıt tabloda listeye eklenir. 

1. Kayıt tarihi (İşlemin yapıldığı gün)*

2. Evrak tarihi (PCR Testi için)

3. Sonuç (Pozitif - Negatif)

4. Durumu (Aktif - Süresi geçti)

5. Kaydı alan (Firma yetkilisi)

6. Notlar

(*) Kayıt tarihi otomatik gelir, eski tarihli işlem yapılamaz

ekran2.jpg

PCR testi Pozitif olan personel; sisteme bu şekilde işaretlendikten sonra yeni bir aşı ya da negatif PCR testi girilene kadar işletmeye giriş yapamaz. 

Not : Firmaların arzu etmesi halinde yalnızca AŞI TAKİBİ aktif edilebilir ve PCR TESTİ pasif durumda bırakılabilir. Bu durumda; aşısı olmayan personel için sistem PCR testi aramaz ve girişi engeller.  

Yetkilendirme

Aşı ve PCR Testi takip modülüne giriş yapan personel yetkileri Yönetici (Admin) tarafından kısıtlanabilir.  Bunda amaç; arzu edilmesi halinde sürekli geçiş yetkisi veren "Aşı var" opsiyonun ek bir yetkiye bağlanmasına yardımcı olmaktır. 

ekran1.jpg

Entegrasyonlar

Yukarıda da belirtildiği gibi; Sağlık Bakanlığı veri tabanı ile henüz bir entegrasyon bulunmamaktadır. Ancak firmaların kendi bağlantıları ile bu veriyi API'ler aracılığı ile sağlaması halinde sistem tümü ile otomatik çalışabilir ve her personel için ayrıca gözle evrak/kart takibi yapılmasına gerek kalmayabilir. 

Personel/kişi takibi için ayrı bir yazılım kullanan firmaların yazılımlarından anlık API entegrasyonu ayrıca yapılabilir. 

Yukarıda belirtilen entegrasyonlar ek olarak ücretlendirilir. 

Misafirler için aşı ve PCR testi takibi

Misafirler için Aşı ve PCR testi takibi; modülün aktif edilmesi ile otomatik olarak devreye girer. Misafirin kaydının yapılması esnasında; Aşı ve PCR testi kutucukları ilgili yetkili tarafından doldurulur. Aşı olmaması ya da tarihi geçen PCR testi olması durumunda misafir kendine verilen geçici kart/bilet ile dahi turnikeli alandan geçiş yapamaz. 

Önemli hatırlatma : iCard kişiye özel misafir takibi yapmaz. Başka bir deyiş ile aynı kişi her gün gelse dahi her seferinde ayrı kayıt açılması gerekir. Bu kayıtlar tek kişi olarak takip edilmez. Bu bağlamda; aslında giriş esnasında alınan bilgiler yalnızca kayıt amaçlıdır. Aşısız vb. misafirler için kayıt açılmadan da red edilme mümkündür. 

ekran3.jpg

Önemli hatırlatmalarlar

1.  iCard aşı ve PCR testi modülü devreye alındığı andan itibaren belirlenen kriterlere uymayan kimseye geçiş vermeyecektir. Bu nedenle; yapılacak bir duyuru sonrası X gün sonunda sistem devreye alınması tavsiye edilir. 

 

Modül ayarları yapıldıktan sonra veri girişleri yapılabilir. Bu sistemin aktif hale getirildiği anlamına gelmez.

 

Sistemi aktif etmek için aşağıda resmi olan bölümün seçilmesi gerekir. 

ekran4.jpg

2. Geçiş yapamayan personelin telefon ekranlarında ilgili uyarılar firmanız tarafından Ayarlar bölümünden özelleştirilebilir. 

PHOTO-2021-09-11-11-17-29.jpg

Modül ücreti

iCard Aşı ve PCR testi modülü satış fiyatı 2.500 TL + KDV'dir. 

Modül hakkında daha detaylı bilgi ve satın almak için lütfen yazılım danışmanınız ile bağlantıya geçiniz. 

bottom of page