top of page

iCard Sıkça Sorulan Sorular

iCard sisteminde verilerimiz güvende mi?

iCard karekod ile geçiş kontrol uygulaması, karşılaştırılabileceği ve devlet tarafından izin verilen tek geçiş kontrol sistemi olan Kartlı Geçiş sistemlerine göre çok daha fazla güvenlidir*. (Biyometrik veri alınması suretiyle ile geçiş kontrol yapılması kamusal alanlar da dahil olmak üzere; Kişisel Verileri Koruma kanunu ve ilgili yönetmelikler gereği yasaklanmıştır.)

 

iCard sistemi aşağıdaki özellikleri ile hem firmaların hem de son kullanıcıların verilerini en üst seviyede korumaktadır. 

 

Sunucular: iCard sistemi verilerin saklandığı sunucular ile ilgili iki farklı alternatif sunmaktadır. 

 

iCard Cloud: iCard'ın verilerin saklanması ve yedeklenmesi için Türkiye sınırları içerisinde faaliyet gösteren ve konusunda uzman en iyi Veri Merkezlerinden biri olan Radore ile çalışmaktadır. Verdiği hizmetler için gerekli olan birçok yurt dışı ve yurt için sertifikalara sahip olan firma hakkında daha detaylı bilgi için radore.com'u ziyaret edebilirsiniz. Aynı anda Türkiye'nin dört bir yanındaki yüzlerce firmaya anlık veri akışı sağlayan güvenli ve hızlı alt yapısı ile tüm verileriniz iCard tarafından saklanır ve günlük olarak (geriye dönük 30 gün) yedeklenir. 

 

Kendi sunucunuz: iCard veri saklanması gibi konularda hassas olan firmaların kendi sunucularını kullanmasına imkân tanır. Özel altyapısı sayesinde; şifreli veri transferi ile verileriniz her zaman sizlerin kontrolündedir. iCard ekibi bu verilere ulaşamaz.

 

(*) Günümüz teknolojileri düşünüldüğünde hiçbir veri güvende diyemeyiz. Dünyanın en büyük markaları dahi hala zaman zaman çeşitli saldırılara maruz kalmakta ve sonrasında tedbirlerini bu saldırının türüne/yönetimine göre yeniden revize etmektedir. iCard bilinen tüm suistimal yöntemlerine uygun bir güvenlik sistemine sahip olup; her geçen gün kendini yenilemektedir. 

Mobil uygulama son kullanıcı tarafından suiistimal edilebilir mi?

Argedan Bilişim A.Ş. 25 yıllık deneyimi ve Türkiye'de telefon ile ilk karekod ile geçiş kontrol sistemini geliştiren bir firma olması nedeniyle; benzeri firmalara göre çok daha fazla tecrübe ve bilgiye sahiptir. Bu avantaj nedeni ile uygulamayı suiistimal etmek isteyen kişilerin hedeflerine ulaşmaları engellenmektedir. 

 

Uygulamanın kullanıcı tarafından suiistimal edilmesini engelleyen başlıca özellikler aşağıdaki gibidir. 

1. Sürekli değişen karekod: Özel bir algoritma ile hazırlanan ve her 5 saniyede bir değişen karekodlar; kişilerin görseli bir başka kişi ile paylaşmasını önlemektedir. 

 

2. Telefona entegre uygulama: iCard uygulaması sadece ana firma tarafından (kendi sisteminde kayıtlı olan) kişiye özel telefon numarasına gönderilen bir aktivasyon kodu ile aktif olmaktadır. Kullanıcı bu kodu kullandıktan sonra kendi kullanıcı adı ve şifresini oluşturur. Bu işlem yapıldıktan sonra; uygulama doğru kullanıcı adı/şifre kullanılsa dahi aynı anda ya da farklı zamanlarda bir başka telefonda ya da bir başka cep telefonu numarasında çalışmamaktadır. Böylece uygulamanın bir başka kişi tarafından ikinci bir telefonda kullanılması mümkün olmamaktadır. (Telefon değişikliklerinde ya da telefon resetlemelerinde, ana firma eski telefona ait aktivasyonu iptal eder ve kullanıcıya yeni cihaz için yeni bir aktivasyon kodu gönderir.) 

 

3. Anti PassBack özelliği: Firmalar arzu etmeleri halinde devreye alabilecekleri bu özellik sayesinde; kişiler bir turnikeden geçmesi sonrası, çıkış yapmadan tekrar giriş yapmasına izin vermez. Bu da; kişilerin bir turnikeden geçmesi sonrası, yeniden bir karekod oluşturup bir başka kişiyi de geçiş yaptırması engellenir. 

 

4. Süre kontrolü : Firmaların yetkisinde olan bu özellik sayesinde kişilerin geçiş yaptıktan sonra belirlenen süre kadar tekrar geçiş yapması engellenir. 

 

5. Konum doğrulama: iCard kesinlikle sürekli konum takibi yapmamaktadır. Ancak karekod okuyucunun yanında bulunmadan, çeşitli canlı yayın uygulamaları aracılığı ile uzaktan karekod okutarak geçiş yapmış gibi sistemi suiistimal etmek isteyenleri engellemek amacıyla "anlık konum doğrulaması" yapmaktadır. Böylece kişiler karekod okuyucu donanımların yanına gelmeden uzaktan karekod okutamazlar. (Konum doğrulama firmaların kendisinin yapabileceği parametrik bir özellik olup, iç ve dış mekanlarda farklı -metre- uzaklıklarda çalışabilmektedir.)

 

Not : Kişilerin telefonlarını ya da telefonlarının şifrelerini üçüncü kişilere vermesi halinde oluşacak suiistimallerin tespit edilmesi mümkün değildir. 

Parmak izi, el izi, retina tarama gibi biyometrik sistemlere göre karekod ile geçiş daha mı güvenlidir?

"Firmalar ve kurumlar" için biyometrik geçiş kontrol sistemleri diğer tüm geçiş kontrol sistemlerinden çok daha güvenlidir. Ancak biyometrik verisi alınan "son kullanıcılar" için biyometrik verilerinin paylaşılması da bir o kadar risklidir. Çünkü biyometrik veriler değişmez. Bu da yıllar sonra bile kötü niyetli kişilerin elindeki biyometrik verileri kullanarak veri sahibine zarar verme ihtimalini yaratır. Bu nedenledir ki; medeni ülkelerde ve ülkemizde kamusal alanlar da dahil olmak üzere biyometrik veri alınarak geçiş kontrolü yapılması Kişisel Verileri Koruma kanunu ve ilgili yönetmelikler ile kesin olarak yasaklanmıştır. 

 

iCard biyometrik veri alınmasının devlet tarafından yasaklanması sonrasında kalan tek yöntem olan Kartlı geçiş sistemlerine alternatif olarak yaratılmıştır. iCard; elden ele dolaşabilen, kolayca kopyalanan, çoğu zaman unutulan kartlı geçiş sistemlerine göre çok daha güvenlidir. 

iCard uygulaması hangi tip telefonlarda çalışıyor?

iCard uygulaması sadece iOS (Apple) ve Android (Google) işletim sistemlerinin aşağıda belirtilen versiyonları (ve üstü) kullanan akıllı telefonlarda çalışabilmektedir. (İşletim sistemi sahibi firmaların işletim sistemi versiyonlarına verdiği destekleri kaldırması sonrasında iCard'ın da anılan versiyonlara destek verme, uygulamayı çalıştırma zorunluluğu ortadan kalkar.)

 

iOS (Apple) 10 ve üzeri

Android (Google) 5 ve üzeri

Ofisimizde turnike yok. iCard'ı yine de kullanabiliyor muyuz?

iCard telefon ile karekodlu geçiş sistemi aşağıdaki yöntemlerden biri ya da hepsi ile aynı anda geçiş kontrolü yapabilmektedir. 

 

1. Turnike geçişleri: İşletmenizin girişinde bulunan her türlü turnike sistemine entegre edilebilir. Hem giriş hem çıkışta kullanılması mümkün ve tavsiye edilen yöntemdir. (Karekod okuyucu donanım gerektirir.)

 

2. Kapı açma: İşletmenizde bulunan istediğiniz herhangi bir odanın kilitli kapısının telefonda karekodu göstererek açılmasını sağlayabilirsiniz. (Karekod okuyucu donanım gerektirir. Konum doğrulama özelliğinin kullanılması tavsiye edilir.)

 

3. Sabit karekod resmi ile buradayım bildirimi: Bu yöntemde; işletme içerisindeki herhangi bir duvara yazılımın çıkartacağı özel bir karekod resmini kâğıt ya da alüminyum gibi istediğiniz bir materyale basarak alana sabitlersiniz. Sonrasında; ilgili alanın koordinatları sisteme işlenir. Kişiler telefonları ile karekodu okuyabilmeleri için uygulama içinde özel kamera bölümü açılır ve karekodu okur. Yetkilendirilmiş kişiler için okutulduğu anın saati sisteme işlenir. (Karekod okuyucu donanım gerekli değildir ancak konum doğrulama özelliğinin kullanılması mutlaka tavsiye edilir.)

iCard uygulaması konum takibi yapıyor mu?

iCard uygulaması kesinlikle sürekli konum takibi yapmaz. Ancak kişilerin karekod okutma anında okuyucu cihaz/sabit karekod resminin yanında olduklarını teyit edebilmek amacıyla anlık konum doğrulaması yapmaktadır. Bu teyidin yapılabilmesi için, kişilerin akıllı telefonlarındaki "Konum iznini" iCard uygulaması için vermeleri gerekmektedir. Bu iznin; "Sadece uygulamayı kullanırken" olarak verilmesi yeterlidir. Bu izni vermeyen kişilerin uygulamalarındaki karekod okuma özelliği çalışmaz.

Şirkete gelen ziyaretçilerimiz de
iCa
rd uygulamasını indirmek zorunda mı?

Şirketinize gelen misafirleriniz için ayrıca bir uygulama indirtilmesi zorunluluğu bulunmamaktadır. Ziyaretçilerinizi yine iCard sistemi ile takip edebileceğiniz alternatifler aşağıdaki gibidir. 

 

Geçici karekodlu plastik kart: Bu yöntemde önceden her biri farklı karekod basılmış plastik kartlar, gelen misafirlerin kaydı yapılırken sisteme kaydedilir ve misafirler giriş-çıkış için bu kartı kullanabilirler. Çıkışta kartlar geri alınır ve kimlikler iade edilir. Kaybolan kartlar kolaylıkla sistemden kullanılamaz olarak işaretlenebilir. Plastik kart tasarımları firmaya özel yapılabilir.

 

Geçici Karekodlu Bilet: Bu yöntemde; misafirlerinizden kimlik almak zorunda olmazsınız. Kayıt sonrası; kişiye kimliğini iade eder ve özel yazıcıdan çıkan ve giriş-çıkış için "tek kullanımlık" kâğıt bileti misafirinize verebilirsiniz. Kullanım sonrası biletler atılabilir. Bilet tasarımları firmaya özel yapılabilir.

 

Kişiye özel davet: Bu yöntemde iCard yazılımı içerisinden yapacağınız e-posta ya da SMS ile davet gönderimi sayesinde; kişilere özel bir link gönderilir. Ziyaretçiniz bu linke tıkladığında; sizin belirlediğiniz gün ve saat aralığında aktif hale gelecek özel bir karekod sayesinde işletmenizdeki turnike/kapı alanlarından geçiş yapabilir. Bu özelliğin kullanılabilmesi için ziyaretçinin de akıllı bir telefona ihtiyacı bulunmaktadır. 

 

Ancak; bu özellikte bir uygulama üzerinde kullanılan ve sürekli değişen bir karekod olmadığı için karekod başka kişiler ile paylaşılabilir. Bu nedenle; tesis girişinde bulunan güvenlik / resepsiyonistler için iCard yazılımında "Beklenen Davetli Misafir" ekranı aracılığı ile kimlik kontrolü yapılması önemle tavsiye edilir. (Bu durumda; güvenlik / resepsiyonist kimlik kontrolü sonrası yazılımda kişiye onay verir ve başkaca bir işlem yapmadan ziyaretçi telefonunu turnike üzerindeki karekod okuyucu cihaza okutarak geçiş yapabilir.)

Uygulamayı kullanırken internet bağlantısı gerekli mi?

Evet. Akıllı telefonlarda çalışan birçok uygulama gibi, iCard uygulamasının da sunucu üzerindeki verilere anlık erişebilmesi için stabil bir internet erişiminin olması gereklidir. 

iCard uygulaması ofislerin dışında; açık alanda ya da sahada da kullanabiliyor muyuz?

iCard; internet erişiminin olduğu her yerde kullanılabilir. Özellikle şantiye gibi yerlerde; sistem tarafından üretilen ve koordinatları sisteme işlenen "sabit karekod resmi" kullanılarak kişilerin o alanda olup olmadıkları kontrol edilebilir, okutma saatleri sisteme işlenebilir.  

Telefonumu kaybedersem başkası benim yerime geçiş yapabilir mi?

Telefonunuzu bulan kişi; şifrelerinizi bilir, telefonunuz ana menüsüne erişebilir, uygulamayı açar ve turnike alanında karekodu okutursa geçiş yapabilir. Bu risk kaybolan telefonunuzdaki tüm diğer uygulamalar için de geçerlidir. iCard'ı diğer uygulamalardan ayıran özelliği ise; telefonu kaybettiğinizde bunu firmanıza bildirir ve firma yetkilileri de telefonunuzu anında pasif hale getirirse uygulama kullanılamaz. 

Ekibimiz evden çalışıyor. iCard ile personelimizi takip edebiliyor muyuz?

 

 

Kağıt vb. materyallere basılı sabit karekod özelliği ile; evden çalışan kişilerin mesai saati başlangıcı, mesai sonu gibi anları sisteme kaydetmeniz mümkündür. Anlık konum doğrulama özelliği ile kişinin daha önceden belirlenmiş olan noktada olup olmadığını takip edebilirsiniz. 

Neden aylık ödeme yapıyoruz?

 

 

iCard bir mobil uygulama teknolojisidir ve piyasada bulunan bir çok işletim sistemi, bir çok farklı telefon vb. durumlar nedeni ile sürekli geliştirme-iyileştirme gerektirir. iCard tüm bu geliştirmeleri sizin firmanız adına yapar ve sürekli güncelleme yapar. Böylece firmanız uygulama ile ilgili detayları takip etmek zorunda kalmaz.

Geçiş kontrol dışında başka nerelerde kullanabiliriz?

 

 

iCard ana konusu geçiş kontrol olan bir uygulama olup; bu görev ile ilintili benzer yerlerde de kullanılabilir. 

 

Aşağıda örnekleri bulunan ve uygun entegrasyon yapısına sahip üçüncü yazılımlar ile entegre olabilir. Bu entegrasyonlar ana pakete dahil olmayan hizmetlerdir. 

 

  • Asansör sistemleri, 

  • Otopark girişleri, 

  • İnsan kaynakları yazılımları, 

  • Sektörel yazılımlar. 

iCard mesai saati takibi yapıyor mu?

 

 

iCard basit bir çerçevede; giriş ve çıkış saatlerini takip eder ve geç giriş, erken çıkış vb. detayların raporunu verebilir. Daha ileri seviye mesai takibi detayları için bir insan kaynakları yazılımı ile entegre olması gerekir. 

Aynı anda birden fazla şirkette görevim var. Her biri için ayrı uygulama mı indirmem gerekir?

 

 

iCard kullanıcısı iki ya da daha fazla ayrı firmada aynı anda çalışıyorsanız, ayrıca bir uygulamaya ihtiyacınız bulunmamaktadır. Tüm firmaların girişlerini yapabileceğiniz ve uygulama içerisinden kolayca firma değiştirme yapabileceğiniz alt yapısı bulunmaktadır. 

Firmamızda çalışan yabancılar var. Dil desteği var mı?

 

 

iCard'ın Türkçe ve İngilizce dil seçenekleri bulunmaktadır. Mobil uygulama kullanıcıları istedikleri zaman menü kısmından bu değişikliği yapabilirler.

Akıllı telefonu olmayan personelimiz var. Onlar nasıl geçiş yapabilir?

 

 

Akıllı telefonu olmayan personelinize; misafirlerde kullandığınız karekod baskılı plastik kart verebilirsiniz. Ancak bu kartların kullanımında (kartların başkasına verilmesi vb. nedenler ile) oluşabilecek suiistimallerden iCard sorumlu olmaz. 

Uygulamanın çalışmama ihtimali var mı?

 

 

Tüm mobil uygulamalar gibi; iCard uygulamasının da çalışabilmesi için birçok parametre bulunmaktadır. Sunucu, internet, uygun bir mobil işletim sistemi, işletim sistemi versiyonu, uygun bir telefon vb. Bu parametrelerden herhangi birinin çalışmaması-olmaması halinde uygulama çalışmayabilir. iCard'ın kendisi ile alakalı olmayan bu sebeplerden oluşan kesintilerden ve sonuçlarından her hangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. 

Bulunduğum plazada iCard kullanılıyor. Kendi şirketimizde de kullanabilir miyiz?

 

 

iCard yazılımını kendi firmanız için de satın alımını yapıldıktan sonra kullanıcı değiştirme alanından mobile uygulama üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. 

Personellerimin giriş-çıkış raporlarını kendim görmek istiyorum.

iCard’ın ayrıcalıklar sağlamış olduğu Alt firma yönetimi ile alt firmalara tanımlanan firma modülü ile kendi personellerinizin giriş çıkış raporlarını almanız mümkündür.

Kullanıcılara Açık Rıza Beyan Formunu uygulama üzerinden imzalatabilir miyiz?

 

 

iCard ayarlar bölümünden personellerinizin uygulama kullanıcı adı şifre işlemlerini tamamlamadan önce onaylamalarını sağlayabilirsiniz.

bottom of page